xX
Moderator
Do³±czy³: 28 Sty 2007
Posty: 1016
Przeczyta³: 0 tematów
Pomóg³: 55 razy Ostrze¿eñ: 2/3
Sk±d: sie bior± dzieci?
|
|
Nie wiedzia³em gdzie to daæ to waln±³em tutaj. Jest to jeden z naj¶mie¶niejszych "powa¿nych" tekstów jakie czyta³em . Polecam przeczytanie ca³ego
Kod: |
Jako o¶wiecony, nowoczesny rodzic, staram siê na ile to mo¿liwe, anga¿owaæ siê w ¿ycie moich sze¶ciorga dzieci. Namawiam je, by wstêpowa³y do dru¿yn sportowych. Chodzê z nimi na zabawy jako opieka, by dopilnowaæ, ¿e nie maj± alkoholu. Sprawujê ojcowsk± kontrolê nad ich p³ytami CD, któych s³uchaj± i filmami, które ogl±daj±, z kim siê zadaj± i jakie czytaj± ksi±¿ki. Mo¿na rzec, ¿e jestem modelowym rodzicem. Moje dzieci nigdy mnie nie zawiod³y i bez w±tpliwo¶ci mam najlepsz± rodzinê w ca³ych Stanach.
Dwa lata temu zdecydowwali¶my z ¿on± Carol, ¿e wykszta³cenie naszych dzieci by³oby niepe³ne bez pewnych podstaw wiedzy z nowoczesnych komputerów. Dlatego te¿, kupili¶my naszym dzieciom nowiutkiego Compaqa, aby siê go uczy³y. Dzieciaki ¶wietnie siê bawi³y rozlicznymi programami, które kupili¶my, takimi jak Adobe Photoshop i MS Word, a moja ¿ona i ja cieszyli¶my siê, ¿e nasz prezent zosta³ tak dobrze przyjêty. Nasz syn Peter wci±gn±³ siê najbardziej i sta³ siê specem od surfowania po sieci. Gdy Peter zacz±³ spêdzaæ ca³e dni przy maszynie, zacz±³em siê martwiæ, ale Carol radzi³± siê nie przejmowaæ, bo to tylko faza przej¶ciowa. Chêtnie zgodzi³em siê z jej matczynym wyczuciem, do czasu, gdy najm³odsza córka Cindy wpad³a pewnego wieczora do salonu wo³aj±c: “Peter jest hakerem komputerowym!”
Jak siê domy¶lacie, by³e zdumiony. Haker komputerowy w moim w³asnym domu! Zacz±³em sprawdzaæ zwyczaje mojego syna, aby upewniæ siê, ¿e Cindy nie ubzdura³a sobie czego¶, jak siê jej czasem zdarza.
Po kilkudniowym ¶ledztwie i pewnych badaniach nad komputerowymi hakerami przedstawi³em Peterowi dowody. Obawiam siê, ¿e by³ to jeden, jedyny raz, kiedy siê naprawdê zawiod³em na swoim dziecku. Wychowywali¶my je na ludzi uczciwych i porz±dnych, a Peter zdradzi³ zasady, które chcieli¶my mu wpoiæ. Uparcie zaprzecza³, ¿eby robi³ co¶ takiego. Godzinami zapiera³ siê a w koñcu nie mia³em innego wyboru, jak zabroniæ mu u¿ywania komputera, a¿ doro¶nie i bêdzie za siebie odpowiedzialny.
Po tych przej¶ciach w mojej w³asnej rodzinie, rozmy¶la³em, jak móg³bym pomóc innym w podobnych sytuacjach. Przez ten czas zdoby³e mnóstwo wiedzy o hakerach. Moj± powinno¶ci± jest przekazanie tych informacji innym rodzicom, w nadziei, ¿e bêd± mogli sprawdziæ, czy ich w³asne dzieci nie wpad³y w hakerskie towarzystwo. Byæ mo¿e innym rodzicom uda siê wykierowaæ swych synów na dobr± drogê, zanim zajdzie potrzeba ekstremalnych rozwi±zañ.
W tym celu postanowi³em opublikowaæ dziesiêæ g³ównych oznak, ¿e wasz syn jest hakerem. Wszystkim rodzicom radzê przeczytaæ to bardzo starannie a je¶li ich syn pasuje do tego profilu, to powinni podj±æ odpowiednie dzia³ania. M±dry rodzic wpierw spróbuje przemówiæ synowi do rozs±dku, zanim ucieknie siê do szlabanu, a nawet z³oi skórê. Jestem dumny, ¿e nigdy nie musia³em dawaæ lania dziecku i mam nadziejê, ¿e ten poradnik pomo¿e innym rodzicom powstrzymaæ syna przed zej¶ciem na manowce, zanim lanie bêdzie potrzebne.
1. Czy syn poprosi³ ciê kiedy¶ o zmianê dostawcy internetu?
Wiekszo¶æ amerykañskich rodzin u¿ywa odpowiedzialnych i godnych zaufania dostawców internetu, takich jak America on Line. Maj± oni jasne zasady “¯adnego Hakerstwa” i podejmuj± starania, aby zapewniæ ¿eby internetowe zajêcia by³y przyjemne, pouczaj±ce, a przede wszystkim ca³kowicie legalne. Je¶li wasze dziecko staje siê hakerem, to jednym z pierwszych kroków jest pro¶ba o zmianê dostawcy na bardziej przyjaznego hakerom.
Doradzam wszystkim rodzicom odrzucenie tej pro¶by. Jednym z powodów, dla których wasz syn chce siê przesi±¶æ do innego dostawcy, jest wydostanie siê spod dzia³ania filtra bezpieczeñstwa dla dzieci AOL. Ten filtr jest niezbêdny wszystkim rodzicom, którzy chc± aby syn korzysta³ z internetu bez nara¿ania siê na tre¶ci “tylko dla doros³ych”. Najlepiej zaufaæ ochronie z AOL, ni¿ korzystaæ z jakiego¶ domowego rozwi±zania. Je¶li wasz syn staje siê hakerem, to bêdzie w stanie obej¶æ wszelkie domowe zabezpieczenia ze zdumiewaj±c± ³atwo¶ci±, korzystaj±c z wiadomo¶ci znajdowanych na ró¿nych hakerskich stronach.
2. Czy znajdujecie na komputerze programy, których nie instalowali¶cie?
Wasz syn prawdopodobnie zechce zainstalowaæ jakie¶ hakerskie programy. Mo¿e próbowaæ ukrywaæ ich obecno¶æ, ale zwykle uda ci siê znale¼æ wszelkie nowe programy czytaj±c listê w “Dodaj/Usuñ Programy” w Panelu Sterowania. Do popularnych programów hakerskich nale¿± RAR, Mozilla i Java. (t³um.: da³em tu inne nazwy, ni¿ w oryginale, bo te kilka lat trochê zmieni³o Najlepiej jest przedstawiæ waszemu synowi te dowody i zmusiæ go do usuniêcia tych nieodpowiednich programów. Prawdopodobnie spróbuje zainstalowaæ je na nowo, ale bêdziecie w stanie stwierdziæ, ¿e tak siê sta³o, gdy wasz komputer zapyta, czy ma ¶ci±gn±æ “download” jak¶ hakerski program. Je¶li tak, to znaczy, ¿e czas powa¿nie porozmawiaæ z synem, i pomy¶leæ, czy nie ukaraæ go szlabanem.
3. Czy wasze dziecko prosi³o o dokupienie jakich¶ elementów?
Hakerzy s± czêsto ograniczeni przez zwyk³y sprzêt w komputerze. Mog± chcieæ “szybszej” karty graficznej, wiêkszego dysku twardego, a nawet wiêcej pamiêci. Je¶li wasz syn zacznie dopraszaæ siê o takie urz±dzenia, to mo¿liwe, ¿e ma uzasadnion± potrzebê. Najlepiej upewnicie siê, ¿e kupujecie legalne i sprawne urz±dzenia, kupuj±c dodatkowe czê¶ci wy³±cznie od producenta waszego komputera. Je¶li wasz syn poprosi³ o nowy “procesor” z niejakiej firmy “AMD”, to niew±tpliwy powód do alarmu. AMD to firma z trzeciego ¶wiata wytwarzaj±ca s³absze kopie amerykañskich procesorów. W swoich zak³adach zatrudniaj± i wyzyskuj± dzieci, a do tego wy³±czaj± zabezpieczenia, jakie umieszczaj± w swoich procesorach amerykañskie zak³ady, takie jak Intel, aby zapobiegaæ hakerstwu. Uk³ady AMD nie s± sprzedawane w prawdziwych sklepach i prawdopodobnie dowiecie siê, ¿e trzeba je kupiæ w sklepei internetowym. Nie kupujcie tego procesora! Musicie odmówiæ tej pro¶bie swojego dziecka, je¶li macie cieñ nadziei na jego dobre wychowanie.
4. Czy wasze dziecko czyta podrêczniki hakowania?
Je¶li zwracacie uwagê na lektury swojego syna, tak jak ja, to mo¿ecie wiele powiedzieæ o jego ulubionych lekturach i zajêciach. Dzieci najbardziej ulegaj± wp³ywom maj±c na¶cie lat. Ka¿dy tatu¶ którego siedemnastoletnia córka próbowa³a wy¶lizgn±æ siê na randkê z makija¿em i pachn±ca nowymi perfumami, s³usznie obawia siê nieodpowiednich wp³ywów na bezkrytyczny, niedo¶wiadczony umys³. Niestety, w ksiêgarniach jest obecnie dostêpnych wiele podrêczników hakerstwa. Kilka przyk³±dowych tytu³ów to:
“Snow Crash” i “Cryptonomicon” Neala Stephensona;
“Neuromancer” Williama Gibsona;
“Programowanie w jêzyku Perl” - Timothy O’Reilly;
“Geeks” Jona Katza;
“The Hacker Crackdown” Bruce’a Sterlinga;
“Microserfs” Douglasa Couplanda;
“Hackers” Stevena Levy;
i “The Cathedral and the Bazaar” Erica S.Raymonda.
Je¶li zobaczycie w¶ród rzeczy swojego dziecka które¶ z tych podrêczników hakerstwa, zabierzcie je natychmiast. Powinni¶cie te¿ domagaæ siê od miejscowych ksiêgarñ i bibliotek usuniêcia tych tytu³ów z pó³ek. Z pocz±tku mo¿ecie spotkaæ siê z oporem i ró¿nymi argumentami, ale nawet ksiêgarze musz± siê ugi±æ pod naciskiem lokalnej spo³eczno¶ci.
5. Ile czasu spêdza wasze dziecko przy komputerze dziennie?
Je¶li wasz syn spêdza wiêcej, ni¿ pó³ godziny przy komputerze ka¿dego dnia, to mo¿e go u¿ywaæ, do blokowania dostêpu (Denial Of Service) ró¿nych witryn. Blokowanie polega na zdobyciu dostêpu do “linii komend” cudzego komputera i u¿yciu go do uszkodzenia wa¿nych us³ug internetowych. Mo¿e to trwaæ do o¶miu godzin. Je¶li wasz syn to robi, to ³amie prawo, a wy powinni¶cie niezw³ocznie go od tego powstrzymaæ. Najbezpieczniejsz± regu³± jest limitowanie dziciom czasu dostêpu do komputera do maksymalnie 45 minut dziennie.
6. Czy wasz syn u¿ywa Quake’a?
Quake to sieciowa wirtualna rzeczywisto¶æ stosowana przez hakerów, Jest popularnym miejscem spotkañ i æwiczeñ, prowadz± hakerskie dyskusje i æwicz± siê w ró¿nych broniach. Wielu hakerów z powodu wirtualnych rzeczywisto¶ci odkrywa w sobie antyspo³eczne upodobania i mog± one byæ przyczyn± niew³±¶ciwych zachowañ w szkole i w domu. Je¶li wasz syn u¿ywa Quake’a, to powinni¶cie przekonaæ go, ¿e jest to niedopuszczalne. Musicie siê upewniæ, ¿e wszelkie bronie w domu s± zabezpieczone i bez amunicji. Powinni¶cie te¿ daæ znaæ o tym do szko³y.
7. Czy wasz syn sta³ siê k³ótliwy i nie daje siê przekonaæ?
Kiedy dziecko wkracza do ¶wiata elektroniczneg hakowania, mo¿e odczuwaæ brak satysfakcji w normalnym ¶wiecie. Mo¿e traciæ panowanie nad sob± lub nie rozró¿niaæ, które zachowania s± dobre, a które z³e. Najszybciej objawia siê to w sposobie odnoszenia siê do innych osób. Je¶li siê z kim¶ nie zgadza, to bêdzie traktowaæ go z³o¶liwie, pogardliwie, a nawet mo¿e przeklinaæ. Mo¿e groziæ zwyczajnie albo w sposób elektroniczny.
Wszemu synowi trudno bêdzie rozmawiaæ z wami o tym problemie, nawet w obliczu dowodów. Prawdopodobnie bêdzie siê zarzekaæ, ¿e nie ma ¿adnego problemu, a wy sobie co¶ niepotrzebnie wyobra¿acie. Mo¿e wam powiedzieæ, ¿e to wy macie problem, i powinni¶cie siê “odczepiæ” i “daæ mu spokój”. Nie dajcie siê rozbroiæ. Jeste¶cie jedyn± szans± swego dziecka, nawet je¶li ono nie rozumie, w jakim jest po³o¿eniu. Starajcie siê przebiæ do niego, niewa¿ne, jak bardzo bêdzie siê zamykaæ w sobie.
8. Czy wasz syn ma obsesjê na punkcie “Luniksa”?
BSD, Lunix, Debian i Mandrejk s± wersjami nielegalnego hakerskiego systemu operacyjnego, wynalezionego prez ruskiego hakera nazwiskiem Linius Torvaltov, zanim Rosjanie przegrali zimn± wojnê. Opiera siê on na programie zwanym “xenix” napisanym przez Microsoft dla rz±du amerykañskiego. Hakerzy u¿ywaj± tych programów równie¿, by w³amywaæ siê na komputery ludzi, by kra¶æ numery kart kredytowych. Mo¿na te¿ u¿ywaæ ich do w³amywania siê na wie¿e stereo ludzi, by kra¶æ z nich muzykê przy pomocy programu “mp3″. Torvaltov to niepoprawny haker, odpowiedzialny za napisanie wielu hakerskich programów, takich jak “telnet”, którym hakerzy ³±cz± siê z komputerami w internecie nie u¿ywaj±c telefonu.
Wasz syn mo¿e próbowaæ instalowaæ “Luniksa” na twardym dysku. Je¶li bêdzie przebieg³y, to mo¿ecie nawet nie zauwa¿yæ jego obecno¶ci, jednak¿e Lunix to kapry¶na bestia i je¶li siê nim nie umie pos³ugiwaæ, to wasz syn mo¿e zniszczyæ komputer, a nawet zupe³nie go zepsuæ przez skasowanie Windows, kiedy to bêdziecie musieli zabraæ komputer do naprawy. Je¶li zobaczycie s³owo “LILO” podczas uruchamiania Windows (tu¿ po za³±czeniu komputera), to wasz syn zainstalowa³ Luniksa. Aby siê go pozbyæ, bêdziecie musieli odes³aæ komputer do producenta, i zamontowaæ nowy dysk twardy. Lunix jest strasznie niebezpiecznym oprogramowaniem i nie da siê go usun±æ bez utraty czê¶ci waszego dysku twardego.
9. Czy wasz syn zmieni³ zupe³nie swój wygl±d?
Je¶li wasz syn przeszed³ metamorfozê w ubiorze, to mo¿ecie mieæ hakera pod swoim dachem. Hakerzy staraj± siê ubieraæ w jasne, b³yszcz±ce kolory. Mog± nosiæ spodnie z niskim krokiem, jasne bluzki i malowane w³osy aby pasowa³y kolorem do ubrañ. Mo¿e doj¶æ do noszenia fosforyzuj±cych ozdób, a nawet niektórzy maj± pacyfki na szyi. (Nie wyobra¿am sobie, czemu oni to robi±) Teraz jest w szko³ach wielu takich hakerów, a wasz syn mo¿e siê do nich przy³±czyæ. Je¶li zauwa¿ycie, ¿e w grupie przyjació³ waszego syna s± ludzie tak ubrani, to czas wprowadziæ na powa¿nie godzinê policyjn±, aby uchroniæ go od niebezpiecznych wp³ywów.
10. Czy wasz opu¶ci³ siê w nauce?
Je¶li wasz syn ma niepowodzenia w szkole, albo s³abe osi±gniêcia sportowe, to mo¿e byæ cz³onkiem grupy hakerów, takiej jak ciesz±ce siê z³± s³aw± towarzystwo hakerów “Otaku”. Spêdzanie du¿ych ilo¶ci czasu przy komputerze i kontakty z kolegami hakerami mog± powodowaæ tymczasowe uszkodzenia wzroku i mózgu, od promieniowania elektromagnetycznego. Wtedy jego oceny mog± gwa³townie os³abn±æ, szczególnie z trudnych przedmiotów takich, jak matematyka i chemia. W ekstremalnych przypadkach nadmierne nara¿enie na promieniowanie komputera mo¿e powodowaæ schizofreniê, zapalenie opon mózgowych i inne psychiczne schorzenia. Ograniczenie ruchu mo¿e równie¿ spowodowaæ, ¿e bêdzie traci³ masê miê¶niow± a nawet straci na wadze. Dla dobra swego dziecka, w trosce o jego fizyczne i psychiczne zdrowie, musicie powstrzymaæ go od hakowania i drastycznie ograniczyæ mu czas korzystania z komputera.
Zachêcam wszystkich rodziców do bardzo uwa¿nego przeczytania tego poradnika. Od tego mo¿e zale¿eæ przysz³o¶æ waszego dziecka. Hakerstwo to nielegalna i niebezpieczna dzia³alno¶æ, która mo¿e doprowadziæ dziecko do wiêzienia i rozerwaæ wasz± rodzinê. Nie da siê tego potraktowaæ zbyt powa¿nie. |
Najlepszy jest punkt 3 m.in. o procesorach AMD , w zak³adach których: Cytat: | ...zatrudniaj± i wyzyskuj± dzieci, a do tego wy³±czaj± zabezpieczenia... | i punkt 6 o sieci "Quake"
|
|